Zvliekanie

    

    Život pavúka je plný mnohých zaujímavých biologických procesov. Jedným podľa môjho názoru z najzaujímavejších je rast, alebo zvliekanie pavúka.  

 

    Pavúkovo telo je pokryté pevnou vonkajšou schránkou kutikulou, ktorá je tvorená z veľkej časti chitínom. Vďaka tomu nie je vonkajšia schránka na toľko elastická aby umožnila pavúkovi rásť. Preto, keď pavúk rastie musí sa zbaviť tejto starej schránky. Pavúky sa zvliekajú v istých nepravidelných intervaloch, ktoré závisia od vonkajších podmienok ako je teplota, vlhkosť, potrava a v nemalej miere tento interval závisí aj od druhu a veľkosti pavúka. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že mláďatá majú tento interval medzi zvlekmy podstatne kratší ako väčšie kusy.

 

    To, že sa nám pavúk v najbližšom čase zvlečie nám môže napovedať pár zmien v jeho chovaní. Pavúk pred zvlekom prestane prijímať potravu a začne držať tzv. „hladovku“. Sú však aj jedince, ktoré hladovku nedržia a zvlečú sa aj bez toho. Ale to je skôr výnimka a nestáva sa to až tak často. Mne osobne sa to stalo raz pri 6 zvlekovom mláďati A. geniculata a G.pulchra, ktoré jeden deň zožrali švába a na druhý deň boli zvlečené. U väčšiny jedincov však táto hladovka môže trvať od niekoľko dní až po niekoľko mesiacov. Opäť záleží od druhu, veľkosti pavúka, pohlavia a v nemalej miere od vonkajších podmienok (vlhkosť, teplota) . Ďalšou indíciou, že sa pavúk chystá na zvlek je pri zemných druhoch Južnej Ameriky lysinka na abdomene. Pavúk začne tmavnúť čo má na svedomí hormón ekdyson. Toto stmavnutie je najlepšie pozorovateľné práve na tejto lysinke.

 

    Adultná samička N.tripepii s lysinkou na abdomene

 

    Adultná samička N.tripepii s lysinkou na abdomene, ktorá začína tmavnúť

 

    Juvenilný jedinec N.chromatus (7zv.) s lysinkou na abdomene

 

     Pár hodín pred samotným aktom zvliekania si pavúk začne zapriadať na substráte tzv. pavučinové lôžko. Do tohto lôžka si potom ľahne na chrbát. Dalo by sa povedať, že to je začiatok samotného zvliekania. V tejto chvíli je vhodné pavúka už nijako nevyrušovať nemanipulovať s teráriom či škatuľkou a už vôbec nie pokúšať sa otočiť pavúka naspäť na nohy. Každá manipulácia pre neho znamená zbytočný stres, ktorý v konečnom dôsledku môže mať za následok zlý zvlek a smrť pavúka či rôzne deformácie v podobne nedozvlečených končatín či iných častí tela.  

 

    Pri zvliekaní ako prvá praskne pavúkovi stará schránka v oblasti cephalothoraxu a následne začne praskať pokožka aj na abdomene. Pavúk sa začne pomaly vyťahovať zo starej zvlečky v oblasti karapaxu. Tu postupne vytiahne telo, chelicery, abdomen a pomaličky po kúskoch začne vyťahovať aj končatiny. Celý tento akt môže trvať aj niekoľko hodín. Po dokončení zvleku pavúk zostáva ešte chvíľku ležať bez pohnutia na chrbte vedľa starej zvlečky. Po prevrátení sa do normálnej polohy na nohách sa pavúk začne postupne naťahovať.  Zvlečku mu neodoberáme hneď pretože pavúk si z nej vysaje exuviálnu tekutinu, ktorá sa vytvorila pod touto starou kožou aby sa pavúkovi dalo ľahšie dostať von zo starej schránky. Pavúk z tejto tekutiny získa naspäť dôležité živiny, ktoré vynaložil na zvlek.

 

     1. Samica A.geniculata na chrbte v pavučinovom lôžku.

    2. Začiatok samotného zvliekania. (prasknutie starej schránky v oblasti karapaxu a abdomenu)

    3. Ťahanie tela zo zvlečky

 

  4. Telo a chelicery sú von zo starej zvlečky

 

 

  5. Postupné vyťahovanie končatín zo zvlečky

 

       6. Samica je úspešne zvlečená

 

 

      7.Opäť na nohách.

 

    Celý tento proces od uloženia sa na chrbát do pavučinového lôžka po opätovné postavenie na nohy trval cca 3 hodiny.

 

    Pavúk je v krátkom období po zvleku veľmi krehký a zraniteľný. Preto mu nedávame žiadnu potravu. Je potrebné nechať istý čas na vytvrdnutie novej kutikuly a chelicer. V tomto období sa začne uvoľňovať ďalší veľmi dôležitý hormón burzikon, ktorý má za následok tvrdnutie novej kutikuly. Malým jedincom stačí na vytvrdnutie pár dní. Väčším a dospelým kusom treba nechať pauzu aj pár týždňov.

 

    Stará zvlečka

 

    Zaujímavou schopnosťou je regenrácia končatín. Po zvleku pavúkovi na mieste chýbajúcej končatiny narastie regenerát, ktorý je po istom čase na nerozoznanie od pôvodnej končatiny. Pri malých pavúčikoch môže na regeneráciu celej končatiny stačiť jeden zvlek pri väčších kusoch to môže trvať viac zvlekov. Môjmu mláďaťu C.marshalli v 2zv. chýbali tri kráčavé končatiny. Tie sa mu v priebehu dvoch zvlekov plne zregenerovali.

 

    V 2zv. mu chýbali 3 kráčavé končatiny. Dnes plnohodnotný 8zv. samec.

 

    Záverom by som rád dodal, že pavúk nie je z cukru a niečo vydrží. Preto ak náhodou vyrušíme jedinca, ktorý sa práve zvlieka netreba hneď robiť paniku a lámať  nad ním palicu. Zdravému jedincovi by to nemalo až tak prekážať a mal by sa bez väčších problémov dozvliekať. Hlavne ho už potom ďalej nerušte a nechajte ho na pokoji. Samozrejme je lepšie ak sa nič také nestane a pavúk sa zvlečie bez zbytočného vyrušovania chovateľom či bez iných rušivých vplyvov.